Připravili jsme pro Vás nejčastější otázky a odpovědi týkající se bazénů.

Nejčastější otázky

Jaký vybrat bazén (tvar, velikost)?

Pokud zvažujete pořízení bazénu, měli by jste si předem ujasnit, co budete od bazénu očekávat, a jak velkou částku chcete do bazénu investovat.

Při výběru velikosti a tvaru bazénu přemýšlejte dopředu a myslete na jeho zastřešení. Zastřešení v našem podnebí vám umožní využít koupací sezónu téměř naplno, sníží náklady na čištění a údržbu bazénové vody.

Kruhové bazény, nebo různé ledvinkové tvary jsou sice velmi estetické, ale zastřešení takového bazénu je velmi obtížné a také nákladné.

Klasický oválný, nebo obdelníkový bazén se zastřešuje jednodušeji a hlavně levněji.

Standartní a také nejoptimálnější velikost bazénu je 6x3m nebo 7x3m s hloubkou kolem 1,4m - vaše děti plně uspokojí při vodních radovánkách a dospělí vněm udělá 3-4 tempa.

Menší bazény se obvykle volí pouze z důvodu prostorového omezení či speciálního užití.

Velké rodiné bazény s rozměrem 8x4m a hloubkou 1,5m Vám sice nabídnou více prostoru pro vodní radovánky, ale náklady oproti standrtnímu rozměru jsou již značně vyšší a jsou mezi rodinnými bazény spíše výjimkou.

Je nutné bazén tepelně izolovat?

Je důležité informovat se, jak a čím jsou stěny bazénu tepelně izolovány. Kvalitní tepelná izolace Vám zajistí teplejší vodu v bazénu, nižší nároky na případné vytápění a také pocitové teplo při kontaktu se stěnami a dnem bazénu.

Uslyšíte argumenty, že nejvíce tepla stejně uniká vodní hladinou a tepelná izolace je tak zbytečná. Ale nespokojte se s tím, je sice pravda, že největší únik tepla je vodní hladinou, ale přece není problém ji zakrýt plachtou a tím únik výrazně snížit.

Pod zastřešením je vše také jinak a k zásadním únikům nedochází. Tepelná izolace je důležitou součástí bazénu a neměla by být opomíjena.

Je nutné mít v bazénu filtrační zařízení?

Filtrační zařízení je nezbytné pro bezproblémový provoz bazénu.

Bazénová voda by měla projít přes filtraci alespoň dvakrát denně a doba jednoho cyklu by neměla být delší než 4 – 5 hodin. Platí tedy: objem bazénu / 4hodiny = ideální výkon filtrace.

Při výběru filtrace je tedy nutné zohlednit množství vody v bazénu a výkon filtru. Je vhodné filtrační stanici raději lehce předimenzovat.

Nechte si poradit s jejím vhodným umístěním, instalace v technické místnosti, přístavku či garáži je z hlediska dostupnosti ideální. Možností je také umístění technologického zařízení do bazénových šachet, které naše firma také nabízí.

Základem technologie k bazénu je kvalitní písková filtrace. O kartušových filtracích lze uvažovat jen pro opravdu malé bazény.

Kromě pískové filtrace, která Vám zajišťuje mechanické čištění vody, se informujte také o možnostech, jak ničit bakterie, řasy a viry ve vodě se běžně vyskytující.

Jedná se o technologie na úpravu bazénové vody jako: systém slané vody (salinátor), automatické stanice, různé dávkovače, bazénová chemie, UV lampy. Veškeré tyto technologie naše společnost nabízí.

Jak uvedu bazén do provozu?

Po naplnění bazénu vodou se nejprve přesvědčte o správné funkci filtračního zařízení, teprve potom přistupte k dávkování chemických prostředků. Pomocí testeru zjistěte hodnotu pH a upravte použitím patřičných přípravků podle návodu (doporučená hodnota pH je 6,8 až 7,2). Následující den (obzvláště při použití studniční vody) přidejte přípravek Ca, který vyváže z vody nežádoucí minerály, jenž by mohly způsobit různá zabarvení. Přistupte k první dávce dezinfekčních přípravků (dle Vámi používané chemické řady).

Je nutné používat současně filtrační zařízení i bazénovou chemii?

Aby byla Vaše voda krásná a čistá je nutné mimo filtrování udržovat bazénovou vodu i chemicky.

Základní hodnoty, které je nutné sledovat, jsou pH a Cl. Hodnota pH určuje kyselost nebo zásaditost vody.

Ideální hodnota pH bazénové vody je 7 – 7,2. Při nižších nebo vyšších hodnotách pH jednouduše řečeno bazénová chemie nefunguje.

Jak bazén průběžně udržovat?

Během užívání bazénu se na stěnách, a to především na rozhraní vody a vzduchu usazují nečistoty (vodní kámen, prach, hmyz), které podporují tvorbu řas a zákalů, proto je důležité tyto nečistoty pomocí vysavačů, kartáčů a jiných pomůcek odstraňovat.

Nečistoty, které klesly ke dnu odstraňte odsátím a nečistoty zůstávající plavat na hladině nebo ve vodním sloupci denně odstraňujte pomocí síťek.

Jak průběžně ošetřovat vodu v bazénu?

Pravidelně alespoň jednou týdně zkontrolujte hodnotu pH a koncentraci dezinfekčního prostředků (dle Vámi používané chemické řady) a upravte je na doporučené hodnoty.

Pravidelně vodu filtrujte a to dle velikosti bazénu, výkonu filtrace, teploty ovzduší a vody.

Doba filtrování se u standardně dodávaných filtrací pohybuje v rozmezí 4 – 8 hodin denně. Pravidelně, nejméně jednou týdně, proplachujte filtrační vložku (kartuš nebo písek).

Co znamená vyváženost pH?

Kyselost či zásaditost vodných roztoků je vyjádřena hodnotou pH. Neutrální roztok má pH – 7, hodnoty nižší než 7 charakterizují zvyšující se kyselost a hodnoty vyšší naopak zásaditost. Ideální hodnota pH je 6,8 až 7,2.

pH vyšší než 7,2 vede k tvorbě různých minerálních zákalů. pH nižší než 6,8 způsobuje korozi kovových povrchů.

Hodnota pH ovlivňuje rozpustnost a účinek všech použitých přípravků. pH zjišťujeme spolehlivými testery, do odebraného vzorku bazénové vody se přidá chemikálie (tableta nebo roztok), která změní barvu vzorku a určí na barevné stupnici hodnotu pH.

Odjíždím na dovolenou a nevím jak ošetřit vodu, aby se nezkazila?

Upravte hodnotu pH, do dávkovače dejte trojnásobné množství dezinfekčního přípravku (dle Vámi používané chemické řady).

Přidejte algicidní přípravek proti tvorbě řas, bazén přikryjte krycí plachtou.

Zajistěte, aby filtrační zařízení běželo denně 4 – 8 hodin. Po návratu zkontrolujte a upravte pH a koncentraci dezinfekčního přípravku.

Stavba bazénu, stavební práce

Náročnost stavebních prací by měla být také jedním z hlavních kritérií Vašeho výběru. Dokážou totiž značně navýšit celkovou cenu za stavbu bazénu. Nedívejte se tedy jen na cenu samotného skeletu bazénu, ale také rovnou počítejte i se stavebními pracemi, které bez problémů mohou cenu bazénu značně převýšit.

Kolik stojí doprava bazénu?

Doprava kompletních bazénových setů je po celé ČR ZDARMA.

Jste přímo výrobci bazénů?

Ano jsme výrobci plastových bazénů. Plastové bazény vyrábíme ze speciálního polypropylenu od firmy Rochling. Použitý materiál je odolný mrazům a přímému slunečnímu záření. Osazujeme schody z protiskluzového materiálu popř nerezvý žebřík.

Jak svářujete bazénové dno?

Dno bazénů sváříme strojově. Dno bazénu je tak hladké. Stroj je řízen mikroprocesorem, který kontroluje průběh nastavených parametrů pro svařování. Kvalita svařování na našich strojích je výrazně vyšší než při svařování horkým vzduchem nebo extruderem.

Lze upravit rozměry a vybavení bazénových setů?

Rozměry, hloubku, tvar, vybavení atd. lze upravit dle Vašeho požadavku. Maximální šíře bazénu 3m. Doporučujeme obdélníkový bazén se zakulacenými rohy. Obdelníkový bazén je nejoblíbenějším a nejčastěji realizovaným tvarem, tento tvar nabízí největší užitný prostor.

Jaká je barva bazénu?

Nabízíme barevné provedení Light Blue. Light Blue - světle modré provedení, doporučujeme pro jeho barevnou stálost a UV ochranu.

Jaká je životnost plastového bazénu?

Životnost materiálu Rochling polypropylenu je až 50let v závislosti na používání. Materiál je certifikován pro pitnou vodu a splňuje požadavky na zdravotní bezpečnost.

Jaké je nejdokonalejší údržba vody?

Doporučujeme údržbu bazénu za pomocí zařízení autochlor (slaná úprava vody). Elektrolýzou slané vody dochází k uvolňování volného chlóru a k okamžité dezinfekci vody v bazénu. Díky autochloru, tedy udržujete bazénovou vodu efektně čistou s minimální údržbou a nízkými provozními náklady.

Jak hluboké bazény vyrábíte?

Maximální hloubku bazénu můžeme nabídnout 1,5m. Hloubku bazénu lze upravit, Vašim požadavkům. Nejčastěji požadované hloubky bazénu jsou 1,2 a 1,5m.

Dá se dodělat do bazénu protiproud, světlo?

Protiproud a osvětlení je zapotřebí řešit před samotnou realizací bazénu. Vzhledem k tomu, že se bazén po celém obvodu obetonuje již není možné osvětlení a protiproud doinstalovat.

Kam uložit filtraci?

Doporučujeme umístění filtrace do 5m od bazénu, ideálně do technologické šachty 1m od bazénu v prostoru kam se případně bude odsouvat zastřešení. Tímto umístěním šetříte prostor na pozemku.

 Nenašli jste odpověď?

Pokud jste nenašli odpověď na Vaši otázku, zavolejte, nebo nám napište - rádi se Vám budeme věnovat.

Kontaktujte násInformace

Bazény výroba s.r.o. - sídlo
Boleslavská 23
27715 Tišice - Chrást

IČ: 29136954
Spisová značka: C 202901
vedená u Městského soudu v Praze

Kancelář - Morava
Hénice 432/7
75002 Bochoř

Máme pro Vás tip: Spočítejte si bazénu cenu on-line a my pro Vás zpracujeme nezávaznou kalkulaci. Napište nám o bazén!

Akce na bazény 2024 – nejlevnější bazény v ČR!

Kvalitní zapuštěný plastový bazén do země u nás pořídíte opravdu výhodně. Pokud se rozhodnete pro nákup plastového bazénu u nás, zašleme Vám veškeré informace jak připravit konkrétní místo pro umístění nového bazénu. Před zimní sezónou našim zákazníkům navíc ZDARMA zasíláme praktické informace k zazimování bazénu.

Náš tip: Chcete zapuštěný plastový bazén také na vaší zahradě? Prohlédněte si kompletní bazény v akci.

Plastové bazény vyrábíme zásadně z kvalitního materiálu firmy Röchling (životnost min. 40 let, vysoká pevnost a stálobarevnost odolávající mrazům i přímému slunečnímu záření) na digitálních strojích značky LEISTER (nejpřesnější švýcarská technologie).

RochlingLeister

Design a kód (c) 2008 - 2019 wedipa.com, všechna práva vyhrazena chcibazen.cz, Průmyslové podlahy